Programul Zilelor Orasului Satu Mare – editia a XVI-a, 2012

Va prezentam programul dedicat manifestarilor culturale care vor avea loc  vineri , sambata si duminica. Printre trupele prezente la Satu Mare se numara si Trupa Cargo care va concerta la Zilele Oraşului Satu Mare 2012,  fiind adusă la solicitarea suporterilor Olimpiei, pentru a sărbători 90 de ani de la înfiinţarea clubului sătmărean. Concertul va avea loc în noaptea de sâmbătă spre duminică, 26/27 mai, la miezul nopţii, după focul de artificii.

 Evenimentele vor începe de vineri, 25 mai, cu deschiderea teraselor din centru şi cu „Parada DJ-ilor”. Ziua de sâmbătă este destinată tinerilor iar duminică vor avea loc mai multe concerte folclorice. Primarul a spus că surpriza bine venită din partea suporterilor Olimpiei este concertul trupei Cargo, cu ocazia împlinirii a 90 de ani de la înfiinţarea echipei Olimpia Satu Mare. Cargo este cunoscută ca fiind o formaţie apropiată galeriei Commando Oli.

http://www.youtube.com/watch?v=pmlrvpOjqpI&feature=youtu.be

Programul Zilelor Oraşului Satu Mare – ediţia a XVI-a, 2012

Locaţia principalăde desfăşurare eveniment:

P-ţa 25 Octombrie – Pasaj Pietonal Coposu Perioada de desfăşurare a evenimentului: 25 – 27 mai 2012

Programul evenimentului:

Vineri 25 mai – Program pentru tineret:

Ora 16.00 – Deschiderea Festivalului de bere – Platou, P-ţa 25 Octombrie

Ora 20.00 – 02.00 Noapte incediară la scena amplasată în P-ţa 25 Octombrie: Parada DJ-ilor din Satu Mare: DJ Pepe, DJ Soso, DJ Cătăboy, DJ Leviciusz, DJ Gabi, Invitaţi: DJ Rynno feat Sylvia, DJ Almud şi Cristi Mitu – Kiss Fm

Ora 19.00 – Concert simfonic al Filarmonicii ,,Dinu Lipatti” dedicat Zilei Oraşului – Sinagoga ,,Share Tora”

Sâmbătă 26 mai – Program cultural educativ, concerte pop – folk – rock – dance

11.00 – 12.00 Deschiderea Oficială a Zilei Oraşului, Concert al Fanfarelor reunite de la Petreşti, Căpleni şi Palatul Copiilor şi program al Majoretelor “Mini Ladies” şi “Black Pearls” de la Şcoala cu clasele I – VIII nr. 10 şi Majoretele Colegiului Naţional “Octavian Goga” din Marghita – Platou, P-ţa 25 Octombrie

11.30 – 12.00 Vernisajul expoziţiei foto “Satu Mare Inside” al Asociaţiei Fotografilor Prisma – Holul Centrului Cultural „G.M. Zamfirescu”

12.00 – 12.30 Vernisajul expoziţiei de pictură şi sculptură “Imaterial” al Grupului Art Studio – la Galeria de Artă din P-ţa 25 Octombrie

12.30 – 13.00 Deschiderea oficială a Târgului Meşterilor Populari cu program folcloric – Piaţeta Corneliu Coposu Vernisajul expoziţiei foto ,,Vechiul oraş, din nou” – Iosif şi Mark Reha

12.00 – 13.00 Concert de muzică uşoară al elevilor de la Palatul Copiilor şi Şcoala de Arte – Scena, P-ţa 25 Octombrie

15.00 – 17.30 Concerte Folk, Blues şi Pantomimă cu artişti şi formaţii locale: Arttis, Vlad Pop, George Negrea, Punctul Următor, Sorin Bălaj, Sorin Boroş, Carmen Bratosin, Gabriela Szekely, Florin Micaş, Octavian Bud, Black River Blues Band, 4 Ever – Scena, P-ţa 25 Octombrie

17.30 – 19.30 Concursul Miss Ziua Oraşului Satu Mare, ediţia a XVI-a: Recital pop Tudor Toduţ şi prezentare de modă Gaby’s Models 19.40 – 20.10 Concert cover Aldo & Tzika Sax

20.20 – 20.30 Demonstraţie de Kangoo Jumps

20.40 – 21.40 Invitaţi speciali : Kováts Vera şi Tarány Tamás din Ungaria-concerte pop

21.50 – 22.00 Muzică şi Dans Hip–Hop cu vedete sătmărene: trupa Vlady, formaţiile Still, Black &White Angels

22.10 – 22.40 Invitaţi speciali: Concert dance Ellie White

22.50 – 23.00 Jonglerii cu focul cu trupa Raja din Oradea

23.00 – 24.00 Invitaţi speciali: Trupa Vunk – Concert pop

24.00 – 24.10 Spectacol de Artificii

24.10 – 01.30 Invitaţi speciali cu ocazia aniversării a 90 de ani de ,,Club Olimpia – Satu Mare”

Concert pop-rock cu Trupa Cargo

Duminică 27 mai – Festivalul de Tradiţii şi Folclor – Scena Platou, P-ţa 25 Octombrie

15.00 – 15.30 Ansamblul folcloric Trandafirii Negri – muzică şi dansuri ţigăneşti

15.30 – 16.00 Ansamblul Folcloric Doina Codrului – Şcoala Populară de Artă

16.00 – 16.20 Formaţia de dansuri populare maghiare Rekettye – Carei

16.30 – 17.00 Dana şi Sergiu Matoşan – solişti de muzică populară codrenească

17.00 – 18.00 Ansamblul Folcloric al Naţionalităţilor – dansuri maghiare, germane şi ţigăneşti

18.00 – 19.00 Ansamblul Folcloric Ceatăra din Carei şi Ana Holdiş Pop

19.00 – 19.30 Oana Bozga – solistă de muzică populară de Someş şi zona Codru

19.30 – 20.00 Nicolae Mureşan – solist de muzică populară codrenească

20.00 – 20.30 Maria Petca Poptean şi Grupul Măgura din Târşolţ, obiceiuri şi datini din Ţara Oaşului

20.30 – 22.30 Ansamblul Folcloric Cununiţa şi Marius Ciprian Pop, solist de muzică populară din zona Cluj – Alba

15.00 – 20.00 Concurs Internaţional de Forţă “The Strongest Man”,

P-ţa Libertăţii, în faţa Catedralei Romano-Catolice 25 mai – 27 mai – Comemorarea poetului ucrainean Taras Şevcenko, program al Uniunii Ucrainienilor din România, filiala Satu Mare – lansare de carte, simpozioane, depuneri de coroane, programe artistice!

ziare.orgziare Certificat Web
© 2014 Adrian Bilanici - Opinie personală din colţul stâng al hartei!. All Rights Reserved. Design by Hi Responsive